Instrukcja składania stelaży Bujamy
ZASADY SKŁADANIA STELAŻY DO FOTELI HAMAKOWYCH BUJAMY
- Stelaże mogły zostać pokryte lakierem proszkowym, lakierem bezbarwnym, lakierem w sprayu, toteż mechaniczne uderzenia, kontakt z ostrymi i twardymi materiałami może zniszczyć ich powłokę.
- Podczas rozpakowywania i instalacji zaleca się zachowanie należytej ostrożności. Poszczególne elementy są twarde i ciężkie, mogą więc zranić użytkownika, tudzież zniszczyć elementy znajdujące się w pobliżu, lub same ulec uszkodzeniu, porysowaniu.
- Zaleca się nie zdejmować otulin ochronnych najdłużej jak to jest możliwe. Szare otuliny można ręcznie rozerwać po specjalnym szwie, więc można zrobić to na samym końcu instalacji, celem ograniczenia możliwości zarysowania stelaża podczas montażu. Otuliny w kolorze, szwu nie posiadają…
- Do każdego Stelaża producent dołączył odpowiednią liczbę śrub, nakrętek, podkładek, haków. Dla bezpieczeństwa należy zamontować i skręcić je wszystkie z odpowiednią siłą. Ważne by dysponować odpowiednimi śrubokrętami, końcówkami do wkrętaków, kluczami nasadowymi itp., tak by nie doprowadzić do sytuacji, w której użycie nieodpowiednich narzędzi, ich złe użycie, lub nieodpowiednie spasowanie poszczególnych elementów Stelaża doprowadzi w konsekwencji do zniszczenia gwintów i łbów śrub. To bardzo istotne by stelaż został najpierw odpowiednio złożony.
- Producent dopuszcza możliwość delikatnego skręcenia poszczególnych elementów w trakcie wykonywania montażu, tak ażeby zabezpieczyć dotychczas złożone elementy, a jednocześnie mieć pewien luz by łatwiej zmontować kolejne części. Na koniec, przed rozpoczęciem użytkowania, niezbędne jest silne dokręcenie poszczególnych łączeń, koniecznie z użycie podkładek sprężynowych. Po pierwszych kilkunastu minutach użytkowania stelaża należy raz jeszcze sprawdzić dokręcenie śrub.
- Na poszczególnych elementach powinny znajdować się sygnatury informujące, który element, w jakim położeniu powinien zostać zmontowany. Zazwyczaj są to dwie cyfry, z których pierwsza informuje o numerze stojaka, zaś druga o numerze elementu. Często są to także oznaczenia w formie jednej cyfry lub kropki. Sygnatury zostały wybite w miejscach relatywnie mało widocznych; na trzpieniach łączących elementy, w dolnych częściach stelaża lub górnych.
- Stelaże mogą być złożone w jeden poprawny sposób, toteż nie istnieje możliwość zamiany poszczególnych elementów miejscami. Należy zwrócić szczególną uwagę na sygnatury. Zdjęcia oraz rysunki techniczne gotowych stelaży są dostępne na stronie www.bujamy.com.pl.
- Zaleca się by podczas rozpakowywania, jak i składania Stelaża obecne były co najmniej dwie osoby dorosłe, a wokół nich nie znajdowały się dzieci, zwierzęta, które mogą zostać zranione, zaś przestrzeń, w której będą wykonywane te czynności była zabezpieczona na tyle by nie wystąpiła możliwość jej uszkodzenia.
- Wszelkie elementy składowe stelaża pasują do siebie bardzo ciasno (względy bezpieczeństwa), toteż niekiedy zajdzie konieczność zastosowania większej siły, tudzież nawet użycia młotka gumowego (bardzo rzadko, częściej kwestia źle dobranych elementów, zamiany ich miejsc). Proszę pamiętać, że w celu zabezpieczenia powłoki lakierniczej, warto zabezpieczyć ją przynajmniej kawałkiem tkaniny nim uderzymy w powierzchnię narzędziem typu wspomniany młotek gumowy. W stelażach, zwłaszcza tych z podstawą okrągłą, niezwykle istotny jest proces powolnego, delikatnego władania poszczególnych elementów. Przy wspomnianej podstawie okrągłej, milimetr po milimetrze, wsadzamy trzpienie po lewej i po prawej stronie, naprzemiennie. Niemożliwym jest złożenie okrągłej podstawy składając najpierw jedną stronę, nie robiąc nic z drugą w tym czasie.
- W przypadku, gdy poszczególne elementy z dużym trudem na siebie nachodzą, lub gdy przy ich demontażu napotykamy duży opór, warto pokręcić danym elementem na boki, jednocześnie ciągnąć lub wciskając dany element w zależności od celu, jaki chcemy uzyskać. Czasem trzeba użyć siły, ale częściej jest to kwestia techniki, więc nim zaczniemy działać siłowo, zastanówmy się proszę najpierw czy zrobiliśmy wszystko poprawnie.
- W niektórych modelach Stelaży są dołączone nóżki regulujące położenie podstawy, niwelujące nierówności posadzki/terenu, warto więc je zamontować przed zmontowaniem całego zestawu.
- Jeśli posadzka, na której ma zostać bezpośrednio umiejscowiony Stelaż ulega łatwemu zniszczeniu, np.: w postaci rys, a dodatkowo, jeśli nie chcemy by podstawa Stelaża się rysowała, należy zastosować zabezpieczenie w postaci filcu, tudzież innego materiału, który oddzieli od siebie te dwie powierzchnie. W przypadku podłoża równego, miękkiego, nie rysującego, dopuszcza się możliwość nie montowania nóżek.